Çelik Kapı Kilidi Kırıldığında Ne Yapmalıyız?

Çelik kapı kilidi kırıldığında ne yapmalıyız sorusunun cevaı kapının kilit göbeğinin değişmesi olacaktır. Kapı kilidi değiştirmeyle alakalı bir biginiz varsa siz yapın . Eğer yok ise bunun için profesyonel bir ekipten yardım alabilirsiniz. Kendiniz yapmak isterseniz çelik kapı kilidi kırıldığında ne yapmalıyız madde madde açılıyoruz :

  • İlk adım olarak kapı kilidinin göbeğine uygun bir modeli şeçmeliyiz.
  • Kilidi değiştirilecek kapının, açma kapama düğmesinin altında bulunan kilit vidası çıkarıyoruz.
  • Göbeğin vidası çıkarıldıktan sonra boşluk kısmından destek alarak kilit göbeği sertçe ittiriyoruz. Böylelikle eski kilidi yerinden çıkarmış oluyoruz. 
  • Vidanın olduğu yere yeni kilidi takabilmek için pas sökücü uyguluyoruz. Eğer pas sökücü yoksa, vidanın bulunduğu yere çiçek yağı damlatarak da takabiliriz.
  • Kilidi taktıktan sonra vidayı iyice sıkıyoruz. 
  • Son olarak anahtarı yuvasına sokuyoruz ve tam oturup oturmadığını kontrol ediyoruz. 

Kapı kilidi mekanizması basit bir sisteme sahiptir. Bu yüzden evde kendiniz de kapı kilidinizi değiştirebilirsiniz ancak dikkat etmekte fayda olacaktır.

Çelik Kapı Kilidi Nasıl Tamir Edebiliriz?

Çelik kapı göbeği, diğer malzemelerden elde edilen kapı göbeklerine göre daha dayanıklıdır. Bu yüzden evlerde, işyerlerinde, okullarda sıklıkla çelik kapı göbeği tercih ediliyor. Çelik kapı kilidi tamiri de oldukça kolaydır. Ama bunu yaparkende dikkat edilmesi gerekir. Hem kendinize hem de kapı kilidine zarar verebilisiniz. Dayanıklı yapısına rağmen kırılabilen, zaman geçtikçe aşınabilen çelik kapı kilitleri de vardır. Çelik kapı kilidini değiştirmeye karar verdiğimizde kapıya uygun olan bir kilit şeçmemiz gerekiyor. Kapı kilitleri farklı modellere sahiptir. Bu modeller farklı güvenlik koruma seviyeleri ile farklı alanlara uyum sağlar. Eğer bu tamiri yada değişimi yapacak donanıma sahip iseniz si yapın . Ama bi bilginiz yok ise yetkili bir servis çağırarak değiştirmelerini isteyebilirsiniz. Ve dakikalar içinde yeni kapı kilidine sahip olacaksınız. Aslında kapı kilidi değiştirme veya tamir etme işlemi bir yandan da hırsızlara karşı almamız gereken önlemlerden biridir. Evinizin daha güvenli olması için çelik kapı kilitleri oldukça avantajlıdır. Dayanıklı oldukları için uzun ömürlüdür; kırılsa bile kapı kilit göbeği tamiri yapmadan kullanıma devam edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir