Pivot kapı nedir , bir kapının normal işlevini aşabilen ve gerçek tasarım ifadeleri haline gelebilen eşsiz yapıda kapılardır. Mesela bir pivot kapı 20 kg’dan 500 kg’a kadar ağırlıkta olabilir. Bir pivot kapı, temel olarak her türlü tasarım ve ölçümü alabilen bir döner paneldir. Kapı, pivot sistemi, üst pivot, zemin plakası ve tavan plakasından oluşur. Eski pivot kapıların aksine, günümüz pivot kapıları dikey eksenin bir uzantısı üzerinde değil, bir pivot menteşe sistemi ve bir üst pivot üzerinde dönmektedir . Pivot menteşe sistemi, kapının alt kısmında zıvanalanmıştır ve üst pivot, kapının üst kısmında zıvanalanmıştır. Her ikisi de bitmiş kapıda görünmez.

Pivot kapı hemen hemen her tür malzemeden yapılabilir. Genellikle ahşap, metal, cam ve plastik kullanılır, ancak mermer gibi ağır malzemeler de kullanılabilir. Gerekirse kapılar ses geçirmez ve hatta yangına dayanıklı hale getirilebilir.

PİVOT KAPI MODELLERİ 2024


Kapının yerleşimine ve sistem seçimine bağlı olarak, bir pivot kapı birden fazla fonksiyona sahip olabilir. Kapı çerçeveleri olan döner bir dış kapı, normal bir kapı tipi olarak işlev görürken, bir iç döner kapı da hareketli bir duvar olarak kullanılabilir. Pivot kapı aynı zamanda bir tasarım öğesiyken, alanlar kolayca kapatılabilir veya açılabilir.