Çelik Kapı Kilidi Açma Yöntemleri

Yöntem-1) Kilitli Bir Kapıyı Anahtarsız Açmak

1-Kredi kartı kullan

Bu yöntemle standart yaylı kilitli kapılar açılabiliyor ama rozet kilitlerde işe yaramayacaktır. Kredi kartlarından kırılması sorun olmayak olan bir tanesini seçiyoruz. Eğer böyle bir kartın yoksa esnek herhangi bir plastik kart da işinize yarayacaktır.

  • Kartı, kapı dili ile çerçevesinin arasına yerleştir ve çerçeveye doğru yasla. Kartı geriye bükerek dili kapının içine doğru ittiğinde kapıyı açacaksın.
  • Kapı ile çerçeve arasında yeterince boşluk yoksa, kartı kilidin biraz yukarısından aralığa it. Ardından çerçeveye doğru eğerek hızlıca aşağı kaydır. Bu durumda en iyisi, kalın ve sağlam bir kart kullanmak.

2-İç kapılarda küçük bir tornavida veya benzeri ince bir alet kullan

 Bu yöntem, kapı kolundan kilitlenmesinde işe yarıyor. Eğer kilitliyken kapıyı çektiysen, kapıların kollarına güvenlik için yerleştirilen ufak deliği bulun. Daha sonra açılması için klik sesini duyana kadar bastırarak döndürün.

3-Maymuncukla aç

 Bu yöntem biraz karmaşık olduğundan açıklamaları detaylı okuyunuz. İlk adımımız alyen anahtarının kısa tarafını anahtar deliğinin alt kısmına yerleştirmek olacaktır. Kilidi kapıyı açıyormuş gibi hafifçe döndürün. Alyeni sabit tutarak , ataçın üst tarafını açılan kısmını yerleştirin:

  • Kurcalama metodu: Ataçı dikkatlice anahtar deliğinin alt ucuna doğru it ve daha sonra geriye ve yukarı doğru kaldır. Kilidin kıpırdadığını hissedene kadar dairesel hareketler şeklinde tekrar edin. Kilit kıpırdadıktan sonra baskıyı sabit tutarak kapı açılana kadar hareketi tekrarlamaya devam et.
  • Bilya metodu: Kurcalayarak başaramadığınızda, alyen anahtarındaki baskıyı biraz azalt ve sabit tut. Ataçı yavaşça içeri doğru kaydırın. Bilyalardan birine değdiğini hissetiğiniz anda, yukarı iterek yuvasına oturmasını sağlayın. Bilyaların tamamını sırasıyla yerine oturmasını sağladıktan sonra kilidin dönmesini sağlamış olacaksınız.

4-Menteşeleri çıkar

Bir tornavidayı menteşe ile pimin arasına yerleştirin. Tornavida arka kısmına çekiçle aşağıya doğru vurun. Gevşeyen menteşe pimini yerinden çıkarın.

  • Menteşe pimlerinin tamamını çıkarın. Eğer pimlerden sıkışmış olanlar varsa ve çıkaramıyorsanız , yıldız tornavidayla gevşetmeyi deneyiniz.

5-Kilit göbeğini çekiçle kır

En son başvurmanız gereken yöntem budur. Bu yöntemi uygulamak yerine çillingir çağırmak daha akıllıca bir yöntem olacaktır. Eğer acilen kurtulmanız gereken bir durumdaysanız, kapı kolu ya da kilit göbeği kırılana kadar yukarıdan çekiçle vurmanız gerekecektir.

Yöntem-2) Sıkışmış Kapıyı Açmak

1-Kapıyı ileri geri oynatarak anahtarı çevir

 Çoğu eski kapılarda, anahtarı kurcalarken kapıyı zorlamak gerekir. Yukarı-aşağı ve kendine doğru çekip-itiniz. Kapı açtığın takdirde dengeni kaybedip düşebilme ihtimali olacağından daha dikkatli olmak gerekiyor.

  • Açmaya çalıştığın kapı başkasının kapısı ise o kişiyi arayıp anahtarı nasıl kullanacağını sormalısın. Kapının dilinden anladığı için size büyük yardımı olacaktır.

2-Anahtarı her iki yöne de çevirmeyi dene

 Kapı kilidini açmak için sağ veya sola dönmesiyle ilgili sabit birşey yoktur. Bu yüzden bazen anahtarı her iki yöne de çevirmek tutukluk yapan kilidi açacaktır. Bazende kilidi sonuna kadar kilitleyip hızlıca geri açmak kapıyı açacaktır.

3-Kilit göbeğini yağla

 Kilidi değiştirmeyi istemiyorsanız, gres yağı içermeyen grafit bazlı bir yağlayıcı kullanarak kapınızı yağlayabilirsiniz. Diğer makine yağlarını kullandığınız da bu yağ kuruduğu zaman kilidin sıkışmasına neden olacaktır. Anahtar deliğine az bir miktar uygulamanız yeterli olacaktır, fazlası ters etki yaratabilir.

  • Eğer odada mahsur kaldıysanız, bulabildiğin herhangi bir yağı kullananarakta açabilirsiniz. Eğer yağ bulamıyorsanız anahtar dişlerini kurşun kalemin ucuyla ovalamak da size kolaulık sağlayacaktır.

Dikkat!!

Yukarıda kapı açma yötemlerinden bahsettik ve siz açabiliyorsanız hırsızlarında açabilma olasılığı yüksek olacaktır. Bu nedenle tedbiri elden bırakmamak gerekiyor. Hırsızlığa karsı önlem almakta fayda var .Ve aşağıda yazılan bir kaç maddeyi dikkate alamanızı rica ediyoruz.

  • Anahtarsız bir şekilde kapıyı açabiliyorsanız, hırsızların da açabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Kapıları nızı kilitlemeyi unutmayın. Bulabiliyorsanız rozet kilit kullanın. Kilidi farklı kilit seçenekleriyle değiştirerek de kapıyı daha güvenli hale getirebilirsiniz.
  • Anahtarı çevirdiğinde kilidin açıldığını duyuyor ya da hissediyorsan ve kapı hala açılmıyorsa, kapının diğer taraftan sürgülü bir kilitle ya da kapı kolu kilidiyle güvenliğe alınmış olması da muhtemel.
  • Kapıyı zorlayarak açaman etraftakilerde kuşku uyandırabilir. Bu yüzden etraftan gelecek sorulara hazırlıklı olmanda fayda var. Sahibinden onay almadan başka birinin kapısını açmaya çalışma.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir